türkçe kaynaklar
ingilizce kaynaklar
yararlı linkler
iletişim

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ücretsiz Lise ve Üniversite ders videoları

matematik, fizik, lise, üniversite ilköğretim, diferansiyel denklemler ders videoları

 
 

Üniversite konularını videolardan dinleyerek öğenebilisiniz. Demoları izlemek için tıklayın...

 

 

   

 

DÖNME HAREKETİ

özel ders matematik fizik calculus üniversite lise öss sbs ilköğretim ankara istanbul

Bu konuyla ilgili lise düzeyinde bilgi için tıklayınız.

 

Düzgün daiesel hareket yapan cismin hız vektörünün büyüklüğü değişmez. Hızının yönü sürekli değişir. Onun için düzgün dairesel hareket yapan cismin bir ivmesi vardır. Bu ivme merkeze doğru yöneldiğinden merkezcil ivme denir. Newton'un 2. yasasına göre (F=m.a), cisme etki eden net kuuvvte de merkeze doğru olur (merkezcil kuvvet). Düzgün dairesel harekette cismin açısal hızı sabittir. Açısal hız; dönen cismin açısal konumunun zamana göre türevi demektir.

 

 

Sarı top şeklideki yörüngede düzgün olmayan dairesel hareket yapıyor olsun. Bu durumda teta açısı, yani açısal konum, düzgün olarak artmaz. Dolayısıyla tetanın zaman göre türevi olan açısal hız (w) sabit olmaz yine zamanın (t) bir fonksiyonu olur. Tetanın ikinci türevine (dolayısıyla açısal hızın 1. türevine) açısal ivme denir ve alfa harfiyle gösterilir.

Matematiksel denklemlerle :

 

 

Şimdi bildiğimiz bazı denklemleri hatırlayalım. Buradaki ar radyal (merkezcil) ivmeyi alfa açısal ivmeyi verir.

 

Teğetsel ivme (at) hızın sadece büyüklüğünün zamana göre türevidir. Aşağdaki şilemlerde teğetsel ivmeyi veren bağıntıyı inceleyin.

 

 

Sonuç olarak hızlanan veya yavaşlayan dairesel harekette iki ivme bileşeni vardır. Bunlardan biri merkezcil (radyal) ivme, ikincisi teğetsel ivme. Merkezcil ivme yarıçap doğrultusu üzerinde, yönü merkeze doğrudur, teğetsel ivme çembersel yörüngeye teğettir ve yönü hızla aynı yada hıza zıt yönlü olabilir. (hızlananda hızla aynı, yavaşlyanda zıt yönlü). Yukarıdaki şekli inceleyiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hangi kentte olursanız olun; Akademik donanımlı hocalardan özel ders alabilirsiniz. Gerekli olan tek şey İNTERNET